امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
لودسل چیست ؟
#1
لودسل سنسوری است كه برا ی اندازه گیری وزن و نیرو بکار می رود و در انواع مختلف کششی، خمشی ، فشاری و... ساخته می شود.

لودسل، شامل یک هسته فلزی ( آلیاژ خاص ) و تعدادی مقاومت کششی Strain gauge و چسبی مي باشد كه

Strain gauge ها را به هسته می چسباند و بر اثر اعمال نیرو Strain gauge ها تغییر شکل می دهند. اما پس از برداشتن نیرو به حالت اولیه خود برمی گردند . این میزان برگشت پذیری، مشخص کننده ي دقت و کیفیت لودسل است. زيرا یکی از نكات مهم یک لودسل دقت آن می باشد که این دقت در واقع کلاس لودسل را مشخص می کند.

هر لودسل دارای یک ظرفیت مشخص می باشد که هر چقدر یک لودسل قدرت تفکیک بیشتری نسبت به ظرفیت کل را داشته باشد و دارای حد خطای مجموع کمتر و دقت بالاتری باشد، مطلوب به شمار مي آيد.

مرجعي که کلاس دقت لودسل ها را تعیین می کند، مؤسسه اي در سوئیس به نام OIML می باشد که به ارزیابی قدرت تفکیک و خطای مجموع لودسل، رفتارهای لودسل تحت رطوبت و درجه حرارت بر اساس یکسری استانداردهای خاص مي پردازد و کلاس لودسل را مشخص می کند.

برای نصب یک لودسل و داشتن سيستم توزين پايدار احتیاج به پایه و نگهدارنده لودسل ( مانتینگ ) داریم كه طراحی و ساخت مانتینگ یک لودسل، کاري است تخصصی که با توجه به مورد استفاده ي لودسل متفاوت است.

برخی از استانداردهای لودسل :OIML سازمان بین اللملی مترولوژی

لودسلی كه دارای گواهینامه OIML می باشد بعنوان یک وسیله اندازه گیری قانونی ، در سراسر اروپا شناخته می شود.درجه حفاظت IP

این درجه بندی که توسط نظام بین المللی حفاظت تعریف شده است، میزان آب بندی وسایل الکترونیکی را تعیین می کند .

IP 66 : مقاوم در مقابل ریزش پر فشار آب

IP 67 : مغروق در آبIP 68 : مغروق در آب تحت فشاربا توجه به این استانداردها و پارامترهایي که شرکت سازنده لودسل می دهد، می توان لودسل ها را با هم مقایسه کرد. از جمله پارامترهایی که در مقایسه لودسل ها حائز اهميت است و بايستي در نظر گرفت به موارد زير اشاره مي شود:1- حداکثر بار ایمن EMAX

این مشخصه نشان می دهد که حداکثر باری که یک لودسل می تواند تحمل کند و دچار آسیب نشود، چه ميزان است كه این پارامتر را هم از نظر الکتریکی و هم از نظر مکانیکی می توان مقایسه کرد .

2- محدوده های تصحیح شده

این مشخصه بیانگر این است که درجه محدوده دمای یک لودسل، بدون اینکه مشخصات فنی خود را از دست بدهد و بتواند کار کند، چقدر است.

3- گسترده درجه حرارت کاری

این مشخصه بیانگر این است که محدوده دمایی یک لودسل، بدون در نظر گرفتن خواص الکتریکی آن، كه بدون آسیب کار کند، چه مقدار است.

ازدیگر پارامترهای مهم در لودسل ها مي توان به موارد زير اشاره كرد:

· گستره ولتاژ ورودی

· حداقل مقدار قابل اندازه گیری

· خروجی اسمی

· مقامت ورودی

· مقاومت خروجی

· خطای در خروجی

· خطاي صفر

· خطاي مرکب

· خطای تکرار پذیری

· خزش

حال با توجه به اين پارامترها، لودسل ها را می توان دسته بندی کرد و مناسبترين را انتخاب کرد.

جعبه تقسیم الکتریکی جانکشن باکس چيست؟جانکشن باکس، وسیله است که وظیفه اتصال لودسل ها به یکدیگر و یکسان سازی نقاط مختلف باسکول از لحاظ نمایش وزن را به عهده دارد. اهميت جانکشن باکس از اين جهت است که در نهایت دقت لودسل ها و نشاندهنده در باسکول به دقت آن وابسته است. امروزه در باسکول های تمام الکترونیک شاهد مشکلاتي هستیم که ناشی از عدم شناخت این وسیله مهم الکترونیکی است که با یک ولتاژ بسیار کوچک در لودسل سر و کار دارد.

· آیا می دانید تأثیر مستقیم جانکشن باکس در بیش از 70% خرابی باسکولها در تغییرات وزن قابل مشاهده است:

یکی از مشکلات اساسی باسکول ها، تغییرات وزنی بر اثر تغییرات درجه حرارت محیط کاری باسکول می باشد. این تغییرات محیطی اثر مستقیمی برکارکرد جانکشن باکس های معمولی خواهد گذاشت. تاآنجا که حداکثر دقت باسکول بستگی به دقت جانکشن باکس آن دارد و پس از نصب یک جانکشن باکس ایده آل دقت باسکول به دقت لودسل ها، نشاندهنده و سازه فلزی و .... وابسته خواهد بود .

· آيا مي دانيد مشخصات یک جانکشن باکس ایده آل چیست ؟

· دارا بودن جعبه سیلد شده که حداقل کلاس حفاظتی آن IP65 باشد.

· اجزا به کار گرفته شده در آن قبل از مصرف، یک به یک تست گردیده وحداکثر خطای آن ها نباید در گستره ي دمای کار باسکول، بیش از05% باشد.

· نوع مقامت های بکار رفته در آن از نوع مقاومت سیم، با ثبات حرارتی بيشتري باشد.
پاسخ
 سپاس شده توسط admin

کانال تلگرامپرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان